European Maker week – Παρουσίαση Αντιδραστήρα Biodiesel

Στα πλαίσια του θεσμού European Maker Week μιας σημαντικής πανευρωπαϊκής καινοτομίας που προωθεί την δημιουργικότητα και την εφευρετικότητα στην ήπειρό μας, το σχολείο μας και το 2ο ΕΚ Αθηνών,  διοργάνωσαν την 1η Ιούνη το απόγευμα στις 18:00 στον χώρο του σχολείου μας για πρώτη φορά μια παρουσίαση για την συσκευή ανακύκλωσης τηγανελαίων και παραγωγής βιοκαυσίμου που κατασκεύασαν συνάδελφοι και μαθητές μας.

Ευχαριστούμε όλους όσους μας έκαναν την τιμή να παρευρεθούν, ιδίως την διευθύντρια Β’ βάθμιας Α’ Αθήνας, κα Ψίνα κι ελπίζουμε να τους προβληματίσαμε, αλλά και να αποδείξαμε ότι υπάρχει ελπίδα!

Πέρα από το τεχνικό μέρος, το θέμα της ανακύκλωσης και της ευαισθητοποίησης για θέματα περιβάλλοντος, θίξαμε και το θέμα της δημιουργικής, της συμμετοχικής εκπαίδευσης, που αποδίδει σημαντικούς καρπούς!

Για όσους θέλουν να μάθουν παραπάνω στοιχεία για την εργασία αλλά και την εκπαιδευτική μας εμπειρία στο αρχείο υπάρχουν τα πάντα και τεχνικά και ..προσωπικά!

Κάντε απλά click στο σύνδεσμο: ΒΙΟΝΤΙΖΕΛ_1

Οι εικόνες που ακολουθούν μας κάνουν να είμαστε υπερήφανοι!