Μονάδα παραγωγής Βιοντίζελ  στο Επαγγελματικό Λύκειο Καισαριανής!

Κάτι εντελώς πρωτόγνωρο και εποικοδομητικό  συνέβη  στο Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ) Καισαριανής που βρίσκεται απέναντι από το Σκοπευτήριο.  Εκπαιδευτικοί και μαθητές συνεργάστηκαν επί δέκα μήνες και κατασκεύασαν μονάδα παραγωγής βιοντίζελ, από ανακύκλωση χρησιμοποιημένων φυτικών και ζωικών ελαίων και λιπών.

Το Βιοντίζελ είναι ένα καύσιμο, ισοδύναμο με το ντίζελ που παράγεται από πετρέλαιο. Προέρχεται όμως από βιολογικές πηγές και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε κινητήρες και καυστήρες  χωρίς αυτοί να τροποποιηθούν. Το βιοντίζελ όταν καίγεται δεν επιβαρύνει το περιβάλλον με διοξείδιο του άνθρακα επειδή   η πρώτη  ύλη του, ως φυτικό στοιχείο, έχει από πριν δεσμεύσει το διοξείδιο του άνθρακα από την ατμόσφαιρα. Επιπλέον, δεν περιέχει θειάφι.

Όπως ανέφερε στην τελική παρουσίαση του έργου ο βασικός συντελεστής αυτής της δραστηριότητας εκπαιδευτικός  κ. Άγγελος Μακρής,  η παροχή της γνώσης σήμερα απαιτεί πρωτοτυπία, συλλογική δουλειά και καθορισμένο σκοπό. Έτσι μας δίνεται η δυνατότητα να παρατηρήσουμε μια θετική αλλαγή συμπεριφοράς στα παιδιά, που είναι και το ζητούμενο της εκπαίδευσης. Οι μαθητές που συμμετείχαν  απέκτησαν πέρα από την γνώση του αντικειμένου και μια σειρά από δεξιότητες όπως  συνεργατικότητα,  ομαδικότητα και αλληλοσεβασμό.

Οι μαθητές του μηχανολογικού τομέα Δημήτρης Χαμηλοθώρης, Ιωάννης Χατζηκυριάκος και Αλέξιος Δήμας, στη τελική παρουσίαση του έργου ανέφεραν: « Πιστεύουμε ότι οι ώρες εκτός σχολικού ωραρίου μπορεί να στέρησαν στον καθένα μας αρκετή από την προσωπική του ζωή, αλλά μας έφεραν πιο κοντά, είδαμε τους καθηγητές από την ανθρώπινη πλευρά τους και όχι έτσι όπως δείχνουν στο σχολείο, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι είχαμε μια κοινή ευκαιρία να μοιραστούμε μια σημαντική εμπειρία. Στην διάρκεια αυτής της εργασίας υπήρχαν κάποιες εντάσεις όταν κάτι πήγαινε στραβά όπως και πολλές δυσκολίες προκειμένου να κατακτήσουμε τον στόχο μας, αλλά υπήρχαν και οι στιγμές ενότητας και συνεργασίας, ο καθένας μας λειτουργούσε με τον δικό του μοναδικό τρόπο και τις όποιες γνώσεις είχε. Άλλο ένα στοιχείο που πολλοί ίσως να μην ξέρουν είναι ότι δεν υπήρχε κάποιο εμφανές κέρδος για εμάς στο να φτάσουμε στην ολοκλήρωση του έργου μας, αλλά ήταν κέρδος από την άποψη ότι μια ιδέα που σκεφτήκαμε και εργαστήκαμε γι’ αυτήν, στο τέλος την υλοποιήσαμε, παρά τις δυσκολίες που παρουσιαστήκαν.»

Ψάχνοντας στο απέραντο κόσμο του Διαδικτύου, βρήκαν μεγάλη ποσότητα πληροφορίας, η οποία στην αρχή τους τρόμαξε. Πολλή μετάφραση, πολύ διάβασμα και πολλές εκδοχές που τους μπέρδευαν. Τελικά ακολούθησαν μια συνδυαστική λύση.

Με τη συμπαράσταση της διεύθυνσης του ΕΠΑ.Λ Καισαριανής, βρήκαν ένα τμήμα του υπογείου γκαράζ του σχολείου και άρχισαν σταδιακά την διαμόρφωσή του. Καθώς η μονάδα κατασκευαζόταν,  ξεκίνησαν την συλλογή των χρησιμοποιημένων ελαίων και λιπών, προσεγγίζοντας ταβέρνες και σουβλατζίδικα της περιοχής μας. Με μεγάλη έκπληξη διαπίστωσαν ότι μπορεί κανείς να συλλέξει σημαντικές ποσότητες χωρίς ιδιαίτερα μεγάλο κόπο. Ένα σουβλατζίδικο της γειτονιάς είχε την δυνατότητα να παρέχει 15-20 λίτρα την ημέρα! Ας μην ξεχάσουμε ότι πολλά από τα έλαια που χρησιμοποιήθηκαν μπορεί να κατέληγαν στον υπόνομο, στην θάλασσα, ή και στα στομάχια μας, σαν αποτέλεσμα «ραφιναρίσματος». Το βιοντίζελ δοκιμάστηκε, καθώς και το… σαπούνι που παράγεται από τη μονάδα, με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα με χαμηλό κόστος.

Το έργο κατασκευάστηκε στα πλαίσια του προγράμματος «Τεχνομάθεια».  Περισσότερες πληροφορίες στο τηλέφωνο του 1ου ΕΠΑΛ Καισαριανής 2107669943.