Γραφείο Επαγγελματικού Προσανατολισμού & Σύνδεσης με την Αγορά Εργασίας (ΓΡΑ.ΣΥ ΕΠΑ.Λ Καισαριανής)

Κτίριο ΕΠΑ.Λ Καισαριανής, 1ος όροφος. Τηλ. 2107669943, ωράριο λειτουργίας σχολείου.  Email:  grasy.epal.kesarianis@gmail.com

Υπηρεσίες που προσφέρει το ΓΡΑ.ΣΥ

•  Eπαγγελματικός προσανατολισμός

•  Συμβουλευτική αναζήτησης εργασίας

•  Υποστήριξη στη λήψη απόφασης

Στο γραφείο μας θα πληροφορηθείτε για:

• Εκπαιδευτικά ή επαγγελματικά θέματα και για  δυνατότητες περαιτέρω εκπαίδευσης και  κατάρτισης.

• Προγράμματα επαγγελματικής κατάρτισης ή εξειδίκευσης, καθώς και για εκπαιδευτικά σεμινάρια .

• Προγράμματα της Ευρωπαϊκής Κοινότητας ή  άλλες δραστηριότητες χρηματοδότησης.

• Τα επαγγελματικά  δικαιώματα.

• Προγράμματα επιχορήγησης και απασχόλησης νέων

Ο Σύμβουλος συνεργάζεται με τους μαθητές και τους κηδεμόνες, αξιοποιώντας κατάλληλα μέσα, όπως συνεντεύξεις, επισκέψεις, οπτικοακουστικό υλικό, δημιουργικά παιχνίδια, προκειμένου να γνωρίσουν οι ίδιοι τις δυνατότητες και τις αδυναμίες τους, να επιλέξουν το επάγγελμα που τους ταιριάζει, να αναπτύξουν τις προσωπικές και κοινωνικές τους δεξιότητες, να μάθουν ποιοι είναι και πώς πετυχαίνουν επαγγελματικά, να φτιάξουν τα σχέδια για την εξέλιξη της σταδιοδρομίας τους, αλλά και να μάθουν από πού περνάει σταδιακά κανείς μέχρι να πετύχει τους στόχους του.

Σκοπός της Συμβουλευτικής Σταδιοδρομίας είναι η καθοδήγηση και η στήριξη του ατόμου μέσα από μια ολοκληρωμένη διαδικασία, που επιδιώκει:

• Να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές(τριες) σε θέματα επιλογής επαγγέλματος και  σταδιοδρομίας.
  • Να τους βοηθήσει στην ανάπτυξη της προσωπικότητάς τους, την απόκτηση ολοκληρωμένης και θετικής εικόνας του εαυτού τους, καθώς και την αξιοποίηση δυνατοτήτων για τη βελτίωση αδυναμιών.
  • Να προσδιορίσει και να αξιοποιήσει τις προσωπικές τους αξίες, ικανότητες και ενδιαφέροντα.
  • Να συντελέσει στην επαγγελματική τους ανάπτυξη, συνταιριάζοντας το προσωπικό προφίλ του καθενός με τις υπάρχουσες επαγγελματικές κατευθύνσεις.
  • Να βελτιώσει την ικανότητα των μαθητών στη λήψη αποφάσεων που σχετίζονται με τη σταδιοδρομία τους.
  • Να προσελκύσει τους καταλληλότερους μαθητές για το είδος των σπουδών  και τις ειδικότητες που προσφέρει.
  • Να τους προετοιμάσει στην ομαλή προώθησή τους  στην αγορά  εργασίας και  στην προσαρμογή τους στους ρόλους απασχόλησης και μη απασχόλησης (μαθητής, εργαζόμενος, επαγγελματίας, άνεργος, γονέας, φίλος, μέλος της κοινότητας, συνταξιούχος ).
  • Να μεριμνήσει για την δια βίου εξέλιξη της σταδιοδρομίας μαθητών και αποφοίτων. (εκπαιδεύομαι ,σχεδιάζω, αναζητώ, αποκτώ, διατηρώ, αλλάζω).
  • Να ενημερώνει καθηγητές και γονείς στη διαδικασία της εξέλιξης της σταδιοδρομίας.
  • Να διατηρεί στενές επαφές με την τοπική κοινότητα, τις επιχειρήσεις, τους οργανισμούς, την αγορά εργασίας

Προκήρυξη για εισαγωγή στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού ΑΕΝ ακαδ. έτους 2009-10. Προσοχή! Για εισαγωγή Χωρίς Πανελλαδικές η προθεσμία λήγει 10-9-2009.

Εγκύκλιος Εισαγωγής Μαθητών στις ΕΠΑ.Σ Μαθητείας του ΟΑΕΔ , για το σχολικό έτος 2009 -2010.

Προκήρυξη ειδικοτήτων Δημοσίων Ι.Ε.Κ. Φθινοπωρινού Εξαμήνου, Έτους Κατάρτισης 2009-10.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΖΟΜΕΝΩΝ  ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ
ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΤΟΣ 2009 – 2010

Πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση Αποφοίτων ΕΠΑΛ

Σύστημα Πρόσβασης Αλλοδαπών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση