Mega-VET συνάντηση στην Σλοβενία

Η συμμετοχή του σχολείου μας στο πρόγραμμα Mega-VET στα πλαίσια του Erasmus+, δράση KA2 συνεχίστηκε στο Nuovo Mesto της Σλοβενίας με την 2η συνάντηση των εταίρων του έργου. Στην πανέμορφη και καταπράσινη πόλη των 26.000 κατοίκων που βρίσκεται στο νότιο άκρο της χώρας, πολύ κοντά στα σύνορα με την Κροατία και το Ζάγκρεμπ, συναντήσαμε ένα από τα πιο εντυπωσιακά δημόσια σχολεία της Ευρώπης! Η λειτουργική οργάνωση, ο εντυπωσιακός εξοπλισμός, η έλλειψη της αίσθησης φυλακής -που αποπνέουν τα περισσότερα σχολεία μας και η ηρεμία στα πρόσωπα μαθητών και δασκάλων ήταν τα βασικά στοιχεία που μας έκαναν να ζηλέψουμε!

Στο τομέα των εργασιών του project η ελληνική πλευρά βρίσκεται σε άρτιο επίπεδο και προχωρά τις εργασίες που τις έχουν ανατεθεί με υψηλό επίπεδο και συνέπεια. Κερδίσαμε τον διαγωνισμό λογότυπου του έργου και στην επόμενη συνάντησή μας στο Παλέρμο της Σικελίας των επόμενο Δεκέμβρη θα έχουμε και τα πρώτα ολοκληρωμένα δείγματα του “Gamified Application” που ετοιμάζουμε.

Στις παρακάτω φωτογραφίες μπορείτε να δείτε το καταπληκτικό σχολείο και την όμορφη πόλη που μας φιλοξένησε!